Dato

Sted

Krevende

Plasser

Pris

Eksklusiv vinterfoto hos Bence Máté

Hardcore vintertur til Ungarn

Wildlifefotografering i verdensklasse – kun seks plasser

Vil du fotografere fugler og dyr fra noen av verdens mest avanserte fotoskjul – både dag og natt? Da er dette turen for deg.

Midt i den ungarske vinteren inviterer Natur&Foto til en helt spesiell fotoopplevelse hos den verdenskjente naturfotografen Bence Máté. Tilretteleggingen er unik i verdenssammenheng, og ingen andre steder gir deg de samme mulighetene til å fotografere så mange spennende arter på nært hold, i øyehøyde og under nøye planlagte lysforhold.

Dette er en eksklusiv og intensiv vintertur for deg som ønsker å bruke mest mulig tid bak kameraet. Det er bare plass til seks deltakere.

Naturfotografenes Petter Smart

Bence Máté er en av verdens mest anerkjente naturfotografer og en pioner innen utvikling av fotoskjul. Han kan med god grunn kalles naturfotografenes Petter Smart.

Gjennom mange år har han utviklet spesialkonstruerte skjul, kamuflasjer og lyssettinger som gjør det mulig å komme svært nær fugler og dyr uten å forstyrre dem. Mange av skjulene er plassert helt nede ved bakken eller vannflaten, slik at du fotograferer i samme høyde som motivet. Det gir en nærhet og et perspektiv som løfter bildene til et helt annet nivå.

Bences anlegg ligger i Kiskunság nasjonalpark, et av Ungarns mest fuglerike områder. På vinterstid tar han imot maksimalt seks fotografer og én reiseleder om gangen. Vi får derfor området og skjulene nærmest for oss selv.

Fotografering hele døgnet

Natur&Foto har arrangert flere svært vellykkede turer til Bence Máté på våren og sommeren. Denne gangen reiser vi dit om vinteren, når landskapet, lyset og dyrenes atferd gir helt andre fotografiske muligheter.

Alle skjulene har oppvarming, slik at du kan sitte godt og varmt selv om temperaturen ute faller. Enkelte skjul er tilrettelagt for at vi kan fotografere og overnatte der gjennom natten.

Og nettopp natten kan bli turens mest spennende periode.

Ved hjelp av nøye plasserte kunstige lyskilder kan vi fotografere sky arter som oter, hegrer og skarver i mørket. Lyssettingen gir dramatiske bilder som det ellers er svært vanskelig å skape.

Det finnes også skjul for rådyr og hare, der motivene kan fotograferes i motlys. Med litt kulde og de rette forholdene kan vi få silhuetter, rim og frostrøyk i det første morgenlyset.

Isfugl, havørn og action

I isfuglskjulet er det vanligvis flere isfugler som jevnlig kommer inn for å sikre seg fisk. Her fotograferer vi helt nede i vannhøyde, med muligheter for både portretter, fluktbilder og action når fuglene stuper etter byttet.

Andre aktuelle arter på dagtid er blant annet:

  • Rørdrum
  • havørn
  • gråhegre
  • stork
  • vannrikse
  • musvåk
  • Storskarv (mellomskarv)
  • rådyr
  • hare
  • Div vannfugler, ender etc…

Hvilke arter vi møter, vil naturligvis variere med vær og forhold. Vinteren byr imidlertid på gode muligheter for actionfotografering, spesielt når fuglene samler seg rundt åteplassene og kjemper om levende fisk.

Vi kan være heldige og få snø, rim og frost. Men uansett vær vil de spesialbygde skjulene, den lave kameravinkelen og den profesjonelle tilretteleggingen gi svært gode muligheter for sterke og annerledes bilder.

Dette er ingen vanlig fototur. Dette er en intensiv vinteruke for deg som ønsker å fotografere mest mulig og oppleve wildlife-fotografering på aller høyeste nivå.

Dag 1 – Ankomst og første fotoøkt

  • Vi flyr fra Oslo lufthavn til Budapest. Fra flyplassen blir det transport videre til Bence Mátés lodge og fotoskjul.
  • Etter ankomst og en rask lunsj fordeler vi oss i grupper og starter fotograferingen så snart som mulig.

Dag 2–6 – Fotografering dag og natt

  • Vi rullerer mellom de ulike fotoskjulene, slik at alle får fotografere fra flere av anleggets unike kamuflasjer.
  • Programmet tilpasses hvilke skjul som er operative, værforholdene og hvor det er mest aktivitet. Enkelte netter kan vi overnatte i skjulene og fotografere gjennom natten og morgenen.

Dag 7 – Siste fotoøkt og hjemreise

  • Vi avslutter oppholdet med en siste natt- eller morgenøkt før transporten går tilbake til flyplassen i Budapest og hjemreisen starter.

Tid: 2.–9. januar 2027
Pris: Kr 37 900 per person (alle deltagere har bsse i ny lodge)
Antall plasser: Maksimalt seks deltakere
Reiseleder: Baard Næss

Betalingsbetingelser

  • Depositum på kr 10 000 betales ved påmelding.
  • Resterende beløp betales senest 1. oktober 2026.

Overnatting

  • De nettene vi ikke overnatter i fotoskjulene, bor vi på Bence Mátés lodge. Her er det mulig å bo i enkeltrom eller dobbeltrom, avhengig av tilgjengelighet.
  • I skjulene som er tilrettelagt for nattfotografering, er det også mulig å overnatte.

Anbefalt fotoutstyr

Du kan få bruk for objektiver fra vidvinkel og opp til 600 mm. Vi anbefaler å ta med to kamerahus, både for å kunne arbeide fleksibelt og som sikkerhet dersom et kamera skulle svikte.

Ta også med:

  • Arca-Swiss-kompatibel festeplate til Bences stativhoder
  • snorutløser eller fjernutløser
  • datamaskin
  • eksterne disker til sikkerhetskopiering
  • nok minnekort
  • kortleser

Dette er inkludert

  • overnatting
  • all mat og alkoholfri drikke til måltidene
  • guiding til og fra fotoskjulene
  • tilgang til de operative fotoskjulene
  • lokal tilrettelegging under oppholdet

Dette er ikke inkludert

  • flyreise til og fra Budapest
  • transport mellom flyplassen og lodgen, cirka 150 euro tur-retur
  • alkohol og brus, som kan kjøpes på stedet

Klar for en vinteruke utenom det vanlige?

Dette er turen for deg som drømmer om intense dager og netter i fotoskjul, unike møter med fugler og dyr og fotografiske muligheter som finnes svært få andre steder i verden.

Med bare seks tilgjengelige plasser blir dette en eksklusiv tur med tett oppfølging, mye tid i skjulene og optimale muligheter til å komme hjem med en helt spesiell bildeportefølje.

Foto: Bence Mate og Baard Næss

Påmelding

Fyll ut skjemaet så tar vi kontakt!

Interesse opplevelse

Andre opplevelser